Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1914 - Fotodrama stworzenia, przeźrocza i książka  (Przeczytany 1526 razy)

Offline Roszada

1914 - Fotodrama stworzenia, przeźrocza i książka
« dnia: 20 Lipiec, 2015, 10:43 »
W roku 1914 Towarzystwo po raz pierwszy zaczęło stosować ilustracje i obrazki (wcześniej tylko wykresy Wielkiej Piramidy i Boskiego Planu Wieków).
Była to nowa forma przekazu.

   W roku 1914 Towarzystwo Strażnica zaczęło wyświetlać w wielu krajach „Fotodramę Stworzenia”, która w postaci ruchomych obrazów z podkładem dźwiękowym przedstawiała dzieje ziemi od jej stworzenia do końca 1000-letniego panowania Chrystusa.
Scenariusz tego widowiska wydano w formie książki (96 stron), zawierającej ponad 350 ilustracji i opisy do nich. Tytuł jej to Stworzenie czyli historja biblijna w obrazach (1914), a w oryginale Scenario of the Photo-Drama of Creation. Przedstawiamy tu opis „Fotodramy stworzenia” z jednej ze znanych książek Towarzystwa Strażnica:

   „W styczniu 1914 roku, na kilka miesięcy przed zakończeniem Czasów Pogan, zaczęto dawać ogromne świadectwo w jeszcze inny sposób – za pomocą »Fotodramy stworzenia«. Był to zestaw pięknych, ręcznie pokolorowanych przezroczy i filmów, zsynchronizowanych z dźwiękiem, które w nowej formie ukazywały zamierzenie Boże co do ziemi. W USA prasa donosiła, że w całym kraju każdego tygodnia »Fotodramę« oglądało łącznie setki tysięcy osób. Już w pierwszym roku na pokazach w USA i Kanadzie było obecnych ogółem prawie osiem milionów widzów” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 422).

Co zawierają obrazki z omawianej książki? Jest na nich mnóstwo postaci biblijnych (np. Adam, Noe, Abraham, Lot, Melchizedek, Hiob, Jakub, Maria, Józef, Jezus, Apostołowie, Aniołowie, szatan) oraz Wielka Piramida. Prócz tego zamieszczono w książce kilka ilustracji przedstawiających Jezusa na krzyżu.Offline Roszada

Odp: 1914 - Fotodrama stworzenia, przeźrocza i książka
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Lipiec, 2015, 10:45 »
W książce tej, wydanej w roku 1914, przeniesiono koniec czasów pogan z roku 1914 na rok 1915:

„Tym sposobem »siedem kroć« znaczyłoby siedem razy po 360, czyli 2520 lat. Ten okres przypada na rok 1915. Innemi słowy, wkrótce termin władzy panowania nad ziemią się skończy. Wtedy nastąpi czas panowania Chrystusowego” (Stworzenie czyli historja biblijna w obrazach 1914 s. 50).


Offline Roszada

Odp: 1914 - Fotodrama stworzenia, przeźrocza i książka
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Lipiec, 2015, 10:56 »
*** dx86-13 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1914:
Fotodrama stworzenia (scenariusz) (Stworzenie, czyli historja biblijna w obrazach) (w jednym tomie): jv 56
Fotodrama stworzenia (scenariusz „Dramatu Eureka”) (w trzech tomach) (po polsku brak):


Offline M

Odp: 1914 - Fotodrama stworzenia, przeźrocza i książka
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Lipiec, 2015, 11:10 »
A jeśli ktoś chce obejrzeć fotodramę stworzenia to zapraszam na Youtube. Uwaga, bo dłuuuugie.

(od razu zaznaczę, że to nie moja wrzuta, co by nie zbierać niezasłużonego splendoru ;))


Offline Roszada

Odp: 1914 - Fotodrama stworzenia, przeźrocza i książka
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Lipiec, 2015, 11:15 »
Książka ta zawierała ciekawą naukę u pomazańcach:

Wiernymi członkami Ciała Chrystusowego bynajmniej nie są wyznawcy tego, lub innego kościoła, ale stanowią świętych, znajdujących się we wszystkich kościołach jak również tych, którzy nie należą do żadnych kościołów ani systemów. Pismo Św., tę klasę nazywa »Mądremi Pannami«.” (Stworzenie czyli historja biblijna w obrazach 1914 s. 88).


Offline Roszada

Odp: 1914 - Fotodrama stworzenia, przeźrocza i książka
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Lipiec, 2015, 11:17 »
O biblijnych urodzinach:

   „Hijob był bogatym, szanowanym, i szczęśliwym. Nagle zwaliły się na niego nieszczęścia. Podczas gdy synowie i córki obchodzili uroczystość urodzin, piorun uderzył w dom i zabił wszystkich” (Stworzenie czyli historja biblijna w obrazach 1914 s. 26).


Offline Roszada

Odp: 1914 - Fotodrama stworzenia, przeźrocza i książka
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Kwiecień, 2016, 13:34 »
Ang. wersja PDF opublikowana jest tu:

http://www.strictlygenteel.co.uk/booklets/1914_Photo_Drama_of_Creation.pdf

polska wersja, ale wydana przez badaczy Pisma Św. w 2003 r., jest tu (niestety bez obrazków):

http://dabhar.org/wt/TOMFotodrama.htm


Offline Roszada

Odp: 1914 - Fotodrama stworzenia, przeźrocza i książka
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Maj, 2016, 10:41 »
Adam, Noe faraonami!

   Towarzystwo Strażnica w omawianej książce na podstawie „Tablicy Abydos” twierdziło, że Adam i patriarchowie byli faraonami (!):
   
„Adam (Mena) był pierwszym Faraonem. (...) Według tej tablicy Adam liczy się Faraonem I-szym i Noe 20-tym. Wzmianka  innych 18-tu zgadza się zupełnie z opisem Księgi Rodzaju. (...) Jej syn pierworodny był Faraon II nazwany po grecku Teta-Khet-winowajca (...) po polsku Kain. (...) Po Noem (Norfu) jako Faraonie XX, rodowód zaczyna się od syna jego Chama (Chamu, Chufu)” („Stworzenie czyli historja biblijna w obrazach” 1914 s. 21).

   Ten sam tekst został przytoczony też przez czasopismo „Złoty Wiek” z 1 kwietnia 1926 r. (s. 319), które publikowało omawianą książkę w odcinkach.

   W omawianej publikacji zamieszczono też ilustrację Sfinksa z podpisem:

„Sfinks – mniemany grób Adama, Mena I” (jw. s. 21).

Ten sam tekst został przytoczony też przez czasopismo „Złoty Wiek” z 15 grudnia 1925 r. (s. 303), które publikowało omawianą książkę w odcinkach.

   Ciekawe co dziś Towarzystwo Strażnica uważa o swym dawnym poglądzie? Jakoś nie można znaleźć komentarzy czy sprostowania do tej nauki. Czyżby wykładnia ta to objaw „posuchy duchowej” czy „niewoli babilońskiej”. ;)


Offline Roszada

Odp: 1914 - Fotodrama stworzenia, przeźrocza i książka
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Maj, 2016, 11:54 »
Piramida Cheopsa

   W książce pt. „Stworzenie czyli historja biblijna w obrazach” na stronie 25 zamieszczono trzy ilustracje dotyczące piramidy z takimi oto komentarzami:

   „Piramida – Izajasz 19:19” [na ilustracji napis „Boski słup i ołtarz w Egipcie”];
   „Piramida na zewnątrz”;
   „Przejścia wewnątrz piramidy”.

   Prócz tego umieszczono poniższy opis:

   „Jest przypuszczenie, że Melchizedek był jednym z królów pasterzy, którzy owładnęli Egiptem i zbudowali tam Piramidę pokrywającą 12 akrów (około 12 mórg) znana od wieków jako jeden z siedmiu cudów świata, około roku 2170 przed Chrystusem. Astronomowie mówią, iż jej pomiary wykazują: długość roku, ciężar ziemi, odległość słońca od ziemi i. t. p. rzeczy. Zaś wewnętrzna budowa (przejścia) wskazuje historję człowieka. – Droga prowadząca w dół wyobraża grzech i śmierć; droga w górę, wyobraża wiek Zakonu, wiek Ewangelii, królewską chwałę Kościoła i przywrócenie ludzkości do pierwotnego stanu” („Stworzenie czyli historja biblijna w obrazach” 1914 s. 25).

To samo ukazano (wraz z ilustracjami) w polskim Złotym Wieku z roku 1926, w wersji w odcinkach:

„Wedle przypuszczenia Melchizedek był jednym z królów pasterzy, którzy wkroczyli do Egiptu i zbudował tam około roku 2170 przed nar. Ch. Wielką Piramidę, znaną od wieków jako jeden z siedmiu cudów świata. Astronomowie twierdzą, że pomiary jej wykazują długość roku, ciężar Ziemi, odległość Ziemi od Słońca itp. Wewnętrzne przejścia jej przedstawiają historię człowieka. Przejście wiodące na dół, przedstawia grzech i śmierć. Przejście, wiodące w górę przedstawia Wiek Ewangelii, królewską chwałę kościoła i przywrócenie ludzkości do doskonałości” (Złoty Wiek 01.06 1926 s. 383).

   Dziś Towarzystwo Strażnica uczy, że to raczej szatan był inspiratorem budowy piramidy Cheopsa, a nie Melchizedek:

   „Jehowa musi być prędkim świadkiem (...) On też wykazał, że piramida w Gizeh nie jest żadnym kamiennym ‘świadkiem Bożym’ ani ‘Biblią z kamienia’, ale pomnikiem demonizmu...” (Strażnica Nr 12, 1957 s. 12);

   „nie pozostaje nam nic innego jak wniosek, że musiała być wzniesiona raczej przy pomocy siły demonicznej niż przez czynną moc Jehowy Boga” (Strażnica Nr 5, 1961 s. 14);

   „z pewnością nie została zbudowana przez ludzi oddanych prawdziwemu wielbieniu Jehowy Boga, ale przez praktykujących astrologię, która jest przejawem religii diabelskiej, oraz zbudowano ją na poparcie takiej religii” (Strażnica Nr 5, 1961 s. 15).


Offline Roszada

Odp: 1914 - Fotodrama stworzenia, przeźrocza i książka
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Maj, 2016, 10:10 »
Czym jest Armagedon?

   W książce zamieszczono ilustrację dotyczącą Armagedonu. Przedstawiono na niej walczących ze sobą robotników (w tle duchowni), a opis do niej to słowa „Walka Armagedonu” („Stworzenie czyli historja biblijna w obrazach” 1914 s. 94).
Ta sama ilustracja została też umieszczona w publikacji pt. „Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego” 1995 s. 57.

Tę naukę o Armagedonie Towarzystwo Strażnica zmieniło w latach 1925-1926 („Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego” 1995 s. 140).

Oto zaś opis tego, jak wyobrażało sobie wtedy Towarzystwo Strażnica Armagedon:

„Zbytecznem byłoby opisywać szczegółowo nadchodzący ucisk. Wszyscy go już widzą. Będzie to walka zacięta. Z jednej strony olbrzymy finansowe i korporacje, z drugiej zaś wielkie organizacje robotnicze. Obie strony się przygotowują i obie strony postanowiły walczyć do upadłego. Każda z nich spodziewa się zwyciężyć, lecz obie doznają zawodu, bo obie strony przegrają. Wynik tej walki będzie straszny, bo wyłoni się anarchia, która spowoduje ‘czas wielkiego ucisku, jaki nigdy nie był’. Trudno sobie nawet wyobrazić szczegóły tego ucisku, lecz Pismo Św., wykazuje, że będą w to wciągnięte instytucje finansowe, polityczne, społeczne i religijne. Anarchia podczas Rewolucji Francuskiej jak i anarchia, która obaliła państwo Żydowskie R. P. 70, mogą posłużyć jako ilustracje tego, czego możemy się spodziewać, iż wkrótce nastąpi” („Stworzenie czyli historja biblijna w obrazach” 1914 s. 92).

Dziś Towarzystwo Strażnica naucza, że Armagedon nie jest rewolucją społeczną, lecz wojną Jehowy przeciw ludziom nie będących Świadkami Jehowy:

„W roku 1926 następna olśniewająca struga światła pozwoliła Badaczom Pisma Świętego zrozumieć, że wbrew ich wcześniejszym zapatrywaniom Armagedon nie będzie jakąś rewolucja społeczną. W rzeczywistości ma to być wojna, w której Jehowa tak wyraźnie okaże swą moc, iż wszyscy ludzie się przekonają, że On jest Bogiem” (Strażnica Nr 10, 1995 s. 18).


Offline Roszada

Odp: 1914 - Fotodrama stworzenia, przeźrocza i książka
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Maj, 2016, 10:00 »
Socjalizm

Towarzystwo Strażnica uczyło, że z upadkiem socjalizmu nastąpi upadek „całego dzisiejszego porządku rzeczy”:

„Działalność Socjalizmu w naszych czasach możnaby porównać do Samsona, któremu wyłupiono oczy a który macając szuka filarów, aby je wzruszyć. Z ich upadkiem nastąpi upadek całego dzisiejszego porządku rzeczy” („Stworzenie czyli historja biblijna w obrazach” 1914 s. 89).

   Dziś Towarzystwo Strażnica nie łączy upadku socjalizmu czy komunizmu (w latach 1989-1991) z „upadkiem dzisiejszego porządku rzeczy”.
Nie spełniło się też proroctwo Russella.
No ale trochę socjalizmu to jeszcze mamy na świecie. ;)


Offline Roszada

Odp: 1914 - Fotodrama stworzenia, przeźrocza i książka
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Luty, 2018, 19:18 »
Liberal bardzo ciekawie napisał na temat Fotodramy:

Na starym forum było o tym:

https://watchtower-forum.pl/forums/topic/4572-setna-rocznica-premiery-fotodramy-stworzenia/?tab=comments#comment-232073

Tu jest na jw.org ten artykuł ŚJ, w którym wspominają, że nie oni pierwsi w 1914, ale w 1903 inni w kościele wyświetlali:

https://www.jw.org/pl/publikacje/czasopisma/w20140215/fotodrama-stworzenia/