Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1963 - Pozwolenie na indywidualne wyznawanie kultu ŚJ w Polsce  (Przeczytany 306 razy)

Offline Roszada

Skorowidz ŚJ podaje:

*** dx86-15 Polska ***
Sąd Najwyższy zezwala na indywidualne wyznawanie kultu (1963): yb94 231

Wskazana publikacja podaje:

*** yb94 s. 231 Polska ***
Konstytucja w zasadzie gwarantowała wolność praktykowania religii w Polsce. W związku z tym Świadkowie Jehowy konsekwentnie stali na stanowisku, że głoszenie od drzwi do drzwi jest ich sposobem oddawania czci Bogu, i wobec tego wyruszali do służby. Ciągle jednak zdarzały się wypadki aresztowania głosicieli — jak to określano — za „branie udziału w związku, którego istnienie, ustrój lub cel ma pozostać tajemnicą wobec władzy państwowej”. Zaczął się nowy etap walki prawnej — o swobodę głoszenia przekonań religijnych.
Bracia cierpliwie i wielokrotnie wyjaśniali swoje stanowisko na rozprawach sądowych bądź też w pismach kierowanych do władz przez samych braci lub przez prawników występujących w ich obronie. Ostatecznie w maju 1963 roku w uchwale kolegium siedmiu sędziów Sądu Najwyższego znalazło się następujące stwierdzenie: „Rozwiązanie związku wyznaniowego pociąga za sobą oczywiście zakaz wszelkiej działalności organizacyjnej, nie ma natomiast wpływu na indywidualne, prywatne wyznawanie kultu, gdyż to nie jest karalne”. Bracia tłumaczyli odtąd, że indywidualnego głoszenia od domu do domu nie wolno traktować jako czynności nielegalnej.
Przeczytaj: Byli Świadkowie Jehowy w Polsce na Wikipedii i ich skrótowa historia
Ignoruję posty: BetMen, Brat Furtian, coma, gangas, Krystian


Offline Sebastian

Odp: 1963 - Pozwolenie na indywidualne wyznawanie kultu ŚJ w Polsce
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Grudzień, 2017, 01:24 »
moim zdaniem zacytowana uchwała siódemkowa jest bardzo mądra, szczerze podziwiam tych sędziów i darzę ich dużym szacunkiem.