Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Towarzystwo Strażnica – stowarzyszenie BIZNESOWE  (Przeczytany 3321 razy)

Offline Sebastian

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 4 007
  • Polubień: 5497
  • Stowarzyszenie@WYZWOLENI.org tel.799831259(Prezes)
Odp: Towarzystwo Strażnica – stowarzyszenie BIZNESOWE
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Czerwiec, 2018, 20:12 »
ciekawi mnie co mogą znaczyć enigmatyczne słowa o "pogwałceniu neutralności"...
produkcja uzbrojenia?
druk publikacji zachęcających do wojny?
szycie mundurów wojskowych?
 
*** jv rozdz. 28 s. 640 ak. 4 Próby i odsiew wewnątrz organizacji ***
Ale pewne interesy prowadzone pod pretekstem finansowania i wspierania w tym okresie pionierów wiązały się z pogwałceniem chrześcijańskiej neutralności. Niektórzy mieli ogromne wyrzuty sumienia.


Offline Roszada

Odp: Towarzystwo Strażnica – stowarzyszenie BIZNESOWE
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Czerwiec, 2018, 20:16 »
Tu szerzej:

*** jv rozdz. 28 s. 641 ak. 1-2 Próby i odsiew wewnątrz organizacji ***
Kiedy w czerwcu 1943 roku zniesiono zakaz, bracia z Biura Oddziału zrozumieli, że należy zrezygnować z tych przedsięwzięć na korzyść najważniejszej pracy — świadczenia o Królestwie. Zajęło im to trzy lata, w ciągu których rodzinę Betel zredukowano do normalnej wielkości. Ale dalej trzeba było pracować nad oczyszczeniem atmosfery i przywróceniem pełnego zaufania do organizacji.
Chcąc poprawić tę sytuację, w roku 1947 przybył do Australii Nathan H. Knorr, prezes Towarzystwa Strażnica, oraz jego sekretarz, M. G. Henschel. W Strażnicy z 1 czerwca 1947 roku tak napisano o tamtejszej działalności zarobkowej: „Nie chodziło o codzienną pracę świecką zapewniającą braciom utrzymanie, ale o to, że Biuro Oddziału Towarzystwa zajęło się prowadzeniem różnych interesów i nawoływało głosicieli ze wszystkich stron kraju, zwłaszcza pionierów, aby w tym uczestniczyli, zamiast głosić ewangelię”. Doprowadziło to nawet do pośredniego udziału w działaniach wojennych. Zaistniałą sytuację brat Knorr otwarcie omówił na zgromadzeniach zorganizowanych w stolicach wszystkich stanów. Na każdym z nich przyjęto rezolucję, w której bracia australijscy przyznawali się do błędu i za pośrednictwem Jezusa Chrystusa prosili Jehowę o miłosierdzie oraz przebaczenie. Trzeba więc było zachowywać czujność i stawić czoło próbom, by organizacja mogła zajmować się wyłącznie rozgłaszaniem orędzia o Królestwie Bożym.

Może karabiny składali na zlecenie? :)
Grali na giełdzie i inwestowali w wojskowe firmy. ;)
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec, 2018, 20:18 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Towarzystwo Strażnica – stowarzyszenie BIZNESOWE
« Odpowiedź #17 dnia: 20 Czerwiec, 2018, 20:51 »
Ang. Strażnica 01.06 1947 s. 171-176 zawiera obszerny artykuł pt. UNHAMPERING GLADNESS IN AUSTRALIA. Nie ma go w język polskim. Nie chcieli gorszyć braci Polaków.
Pewnie w tekście padają różne oskarżenia.

Wskazana przez skorowidz ang. książka (jp) ŚJ w zamierzeniu Bożym podaje krótko:

A serious condition had developed in Australia during World War II . Many of the brothers, including those prominent in the Society's work, failed to maintain their neutral stand, but rather engaged in enterprises giving aid to the nation's war effort and designed to provide material gain for the organization and some prominent individuals there in Australia . Uncovering this situation, the Society's president immediately presented to the brothers the Scriptural view of the matter . Realizing their error, the brothers repented and set about at once to clean up the organization. (s. 236).

Google tłumaczą to tak:

W Australii podczas drugiej wojny światowej rozwinęła się poważna choroba. Wielu braci, w tym także tych wybitnych w pracach Towarzystwa, nie zachowało neutralnego stanowiska, ale raczej zaangażowało się w przedsięwzięcia pomagające państwu w wysiłkach wojennych i mające na celu dostarczenie materialnych korzyści organizacji i niektórym prominentnym osobom w Australii. Odkrywając tę sytuację, prezydent Towarzystwa natychmiast przedstawił braciom biblijny pogląd na tę sprawę. Zdając sobie sprawę z tego błędu, bracia pokutowali i natychmiast przystąpili do uporządkowania organizacji


Offline Sebastian

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 4 007
  • Polubień: 5497
  • Stowarzyszenie@WYZWOLENI.org tel.799831259(Prezes)
Odp: Towarzystwo Strażnica – stowarzyszenie BIZNESOWE
« Odpowiedź #18 dnia: 20 Czerwiec, 2018, 22:18 »
bracia pokutowali
prawie nigdy (przynajmniej za "moich czasów") nie używano słowa "pokutować".


Offline zero1

Odp: Towarzystwo Strażnica – stowarzyszenie BIZNESOWE
« Odpowiedź #19 dnia: 20 Czerwiec, 2018, 22:24 »
Oni to Sebastian przekształcili - zabieg płynący z góry - po co ktoś miałby pokutować i się załamywać? Lepiej niech 'zwiększy udział w służbie':-D
Tym kupisz sobie też przychylność bóstwa:-D
nowezrozumienie@gmail.com
J3b4ć komitety sądownicze.


Offline Roszada

Odp: Towarzystwo Strażnica – stowarzyszenie BIZNESOWE
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Czerwiec, 2018, 13:21 »
Cytujemy w oryginale:

Nie jesteśmy towarzystwem religijnym,nie mamy wyznania wiary. Jesteśmy tylko stowarzyszeniem biznesowym.

ZION’S WATCH TOWER TRACT SOCIETY is not a “religious society” in the ordinary meaning of this term; for it has no creed or Confession of Faith. It is purely a business association, whose mission is to serve in a business manner the wishes of its beneficiaries, who are represented in its officers. (ang. Strażnica 15.10 1894 s. 1720 [reprint]).

Jesteśmy tylko stowarzyszeniem biznesowym, nie mamy wyznania wiary

ZION’S WATCH TOWER TRACT SOCIETY is only a business association (has no creed or confession). It merely represents a fund entrusted to its officers for use to the best of their judgment in the spread of the Truth; (ang. Strażnica 01.08 1895 s. 1847 [reprint]).

Nie jesteśmy religijnym, ale biznesowym stowarzyszeniem, nie mamy wyznania wiary. Dalej o pieniądzach: "Nie tworzy żadnych wyznań; po prostu śledzi rachunki otrzymanych i wydanych pieniędzy; tak jak firma bankowa otrzymuje depozyty i zwraca czeki lub vouchery pokazujące, co zostało zrobione z pieniędzmi"

ZION'S WATCH TOWER TRACT SOCIETY is not a religious but a business association. It makes no creeds; it merely keeps accounts of the moneys received and expended; just as a banking firm receives deposits and returns checks or vouchers showing what was done with the money (ang. Strażnica 01.08 1895 s. 1847-1848 [reprint]).

Teksty są tu:
http://archive.org/download/WatchtowerLibrary/magazines/w/

Polskie tłumaczenia:

Cytuj
TOWARZYSTWO TRAKTATOWE STRAŻNICA SYJOŃSKA nie jest jakimś „towarzystwem religijnym” w zwyczajnym sensie tego słowa; nie ma ono żadnego credo ani Wyznania Wiary. Jest czysto biznesowym stowarzyszeniem, którego misją jest służenie w sposób biznesowy życzeniom jego beneficjentów, którzy są reprezentowani przez członków jego zarządu (ang. Strażnica 15.10 1894 s. 1720 [reprint]).

TOWARZYSTWO TRAKTATOWE STRAŻNICA SYJOŃSKA jest jedynie biznesowym stowarzyszeniem (nie ma żadnego credo ani wyznania). Ono tylko reprezentuje fundusz powierzony członkom jego zarządu dla takiego użytku, jaki jest w ich ocenie najlepszy w szerzeniu Prawdy (ang. Strażnica 01.08 1895 s. 1847 [reprint]).

TOWARZYSTWO TRAKTATOWE STRAŻNICA SYJOŃSKA nie jest religijnym, lecz biznesowym stowarzyszeniem; ono jedynie utrzymuje konta z otrzymanymi i włożonymi pieniędzmi; podobnie jak firma bankowa otrzymuje depozyty oraz zwraca czeki lub dowody wpłaty, pokazujące, co się dzieje z pieniędzmi (ang. Strażnica 01.08 1895 s. 1847-1848 [reprint]).


Offline Roszada

Odp: Towarzystwo Strażnica – stowarzyszenie BIZNESOWE
« Odpowiedź #21 dnia: 16 Lipiec, 2018, 13:46 »
Teraz takie porównanie.
Ta sama organizacji i ten sam rok.


„TOWARZYSTWO TRAKTATOWE STRAŻNICA SYJOŃSKA nie jest religijnym, lecz biznesowym stowarzyszeniem; ono jedynie utrzymuje konta z otrzymanymi i włożonymi pieniędzmi; podobnie jak firma bankowa otrzymuje depozyty oraz zwraca czeki lub dowody wpłaty, pokazujące, co się dzieje z pieniędzmi (ang. Strażnica 01.08 1895 s. 1847-1848 [reprint]).
   Tekst oryginalny:
ZION'S WATCH TOWER TRACT SOCIETY is not a religious but a business association. It makes no creeds; it merely keeps accounts of the moneys received and expended; just as a banking firm receives deposits and returns checks or vouchers showing what was done with the money (ang. Strażnica 01.08 1895 s. 1847-1848 [reprint]).

„Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania (Pensylwańskie Towarzystwo Biblijne i Traktatowe — Strażnica), prawna korporacja religijna, którą się posługują Świadkowie Jehowy, została zarejestrowana w roku 1884 zgodnie z artykułami Nonprofit Corporation Law of the Commonwealth of Pennsylvania (Prawo o niedochodowych stowarzyszeniach Wspólnoty Pensylwanii). A zatem już z mocy prawa nie może to być i też nie jest instytucja dochodowa, więc nikt nie może czerpać osobistych korzyści z działalności Towarzystwa. W statucie tej korporacji czytamy: »Dla swoich członków, zarządu lub pracowników [Towarzystwo] nie przewiduje zysków finansowych ani żadnych innych dochodów ubocznych«” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 2001, 2010 s. 343).

Widać z czasem przekształciła się z niereligijnej w religijną. :)


Offline Roszada

Odp: Towarzystwo Strażnica – stowarzyszenie BIZNESOWE
« Odpowiedź #22 dnia: 16 Lipiec, 2018, 20:29 »
Powyżej jest nie tylko zaprzeczenie i potwierdzenie o charakterze "religijnym" stowarzyszenia, ale i o charakterze biznesowym i niedochodowym.

"lecz biznesowym stowarzyszeniem"

"nie jest instytucja dochodowa"

Jeśli takie niedochodowe to skąd zwiększający się stale majątek? :-\


Offline Roszada

Odp: Towarzystwo Strażnica – stowarzyszenie BIZNESOWE
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Lipiec, 2018, 21:08 »
Co twierdził J. F. Rutherford o Towarzystwie Strażnica?

   J. F. Rutherford (1869-1942) także podtrzymywał to, że Towarzystwo Strażnica nie jest religijnym stowarzyszeniem, choć nie wspominał, jak się wydaje, o jego biznesowym charakterze. Z całą mocą jednak podkreślał, że nic co dotyczy tej organizacji nie ma wspólnego z religijnym charakterem tej grupy.

   „Towarzystwo to nie jest organizacją religijną. (...) Towarzystwo Strażnica wydaje książki, umożliwiające każdemu człowiekowi znalezienie w Biblii odpowiedzi na pytania, dotyczące jego zbawienia, życia i wiecznej pomyślności” (Uleczenie 1938 s. 30).

Jehovah's witnesses are not a sect, not a religious organization (Judge Rutherford Uncovers Fifth Column [Sędzia Rutherford demaskuje piątą kolumnę; brak polskiego wydania] 1940 s. 17).

„Oni są świadkami Jehowy a nie członkami jakiejś sekty lub jakiejś religijnej organizacji, jak diabeł chce innym wpoić. (...) Oni nie są poddani jakiej ludzkiej władzy lub ludzkiej organizacji” (Dzieci 1941 s. 89).

Strażnica nie jest religijnym czasopismem, nie zawiera zatem żadnych ogłoszeń handlowych” (Bezpieczeństwo 1937 s. 62).


Offline Roszada

Odp: Towarzystwo Strażnica – stowarzyszenie BIZNESOWE
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Lipiec, 2018, 10:21 »
No nie są religijną organizacją, jak zapewniał wcześniej Pastor:

Jehovah’s witnesses have no membership rolls and arc not a religious organization carrying out certain religions forms. (Model Study No. 1 [Wzorcowe studium nr 1; brak polskiego wydania] 1937 s. 63).


Offline ewa11

Odp: Towarzystwo Strażnica – stowarzyszenie BIZNESOWE
« Odpowiedź #25 dnia: 23 Lipiec, 2018, 14:15 »
Drobne sprostowanie: nie stowarzyszenie biznesowe, a związek biznesowy (association - związek, asocjacja; stowarzyszenie - society).

Jeśli wierzyć Wikipedii, to związki biznesowe są czymś podobnym do naszych organizacji pracodawców. Mogą być dochodowe, mogą być non-profit. Zazwyczaj działają w obszarach publicznych, takich jak reklama, edukacja, donacje polityczne, lobbing, działalność wydawnicza. Mogą też organizować konferencje, prowadzić szkolenia, oferować materiały edukacyjne, organizować wydarzenia o charakterze charytatywnym, pomagać w nawiązywaniu kontaktów zawodowych.

Związek biznesowy (inne nazwy: związek handlowy, związek sektorowy, grupa przemysłowo-handlowa, ciało przemysłowe) to organizacja przedsiębiorców działających w jakiejś konkretnej gałęzi przemysłu. Wikipedia podaje, jak wspomniałam, że to twór podobny do organizacji pracodawców.

Teraz takie porównanie.
Ta sama organizacji i ten sam rok.


„TOWARZYSTWO TRAKTATOWE STRAŻNICA SYJOŃSKA nie jest religijnym, lecz biznesowym stowarzyszeniem; ono jedynie utrzymuje konta z otrzymanymi i włożonymi pieniędzmi; podobnie jak firma bankowa otrzymuje depozyty oraz zwraca czeki lub dowody wpłaty, pokazujące, co się dzieje z pieniędzmi (ang. Strażnica 01.08 1895 s. 1847-1848 [reprint]).
   Tekst oryginalny:
ZION'S WATCH TOWER TRACT SOCIETY is not a religious but a business association. It makes no creeds; it merely keeps accounts of the moneys received and expended; just as a banking firm receives deposits and returns checks or vouchers showing what was done with the money (ang. Strażnica 01.08 1895 s. 1847-1848 [reprint]).

„Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania (Pensylwańskie Towarzystwo Biblijne i Traktatowe — Strażnica), prawna korporacja religijna, którą się posługują Świadkowie Jehowy, została zarejestrowana w roku 1884 zgodnie z artykułami Nonprofit Corporation Law of the Commonwealth of Pennsylvania (Prawo o niedochodowych stowarzyszeniach Wspólnoty Pensylwanii). A zatem już z mocy prawa nie może to być i też nie jest instytucja dochodowa, więc nikt nie może czerpać osobistych korzyści z działalności Towarzystwa. W statucie tej korporacji czytamy: »Dla swoich członków, zarządu lub pracowników [Towarzystwo] nie przewiduje zysków finansowych ani żadnych innych dochodów ubocznych«” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 2001, 2010 s. 343).

Widać z czasem przekształciła się z niereligijnej w religijną. :)

Mi z tego wynika, że były dwie organizacje. Jedna o charakterze religijnym, zarejestrowana w 1884 roku (Watchtower Bible and Tract Society), a druga prowadzona w formie związku biznesowego (Zion's Watch Tower Tract Society).


Offline Roszada

Odp: Towarzystwo Strażnica – stowarzyszenie BIZNESOWE
« Odpowiedź #26 dnia: 23 Lipiec, 2018, 14:20 »
Dla ŚJ association to stowarzyszenie.

Każda książka wydana przed rokiem 2005 ma wydawcę
International Bible Students Association
Międzynarodowe Stowarzyszenie Badaczy Pisma Św.

Organizacja w 1884 była jedna. Z czasem zmieniano 3 razy nazwę.

   „Towarzystwo Traktatowe – Strażnica Syjońska” i zmiany nazwy

„Towarzystwo Traktatowe – Strażnica Syjońska. Założone w roku 1881, a 15 grudnia 1884 roku prawnie zarejestrowane w stanie Pensylwania. W 1896 roku zmieniło nazwę na Towarzystwo Biblijne i Traktatowe – Strażnica. Od roku 1955 znane jako Pensylwańskie Towarzystwo Biblijne i Traktatowe – Strażnica” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 229).


Offline ewa11

Odp: Towarzystwo Strażnica – stowarzyszenie BIZNESOWE
« Odpowiedź #27 dnia: 23 Lipiec, 2018, 14:49 »
Dla ŚJ association to stowarzyszenie.

Tak czy inaczej wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że business association oznacza formę prawną, w jakiej dany podmiot działa (u nas takimi formami są np. spółki, spółdzielnie, stowarzyszenia, związki pracodawców, związki zawodowe etc.). Czyli Russel po prostu napisał, w jakiej formie jest prowadzone Zion's Watch Tower Tract Society.

Edit: zresztą, jak zwał, tak zwał. Zmieniano nazwy, zmieniono formę prawną działalności, ale charakter dochodowy organizacji i tak pozostał.
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec, 2018, 15:11 wysłana przez ewa11 »


Offline Roszada

Odp: Towarzystwo Strażnica – stowarzyszenie BIZNESOWE
« Odpowiedź #28 dnia: 23 Lipiec, 2018, 17:32 »
Ale piszą jednak:

"została zarejestrowana w roku 1884 zgodnie z artykułami Nonprofit Corporation Law of the Commonwealth of Pennsylvania (Prawo o niedochodowych stowarzyszeniach Wspólnoty Pensylwanii)."


Offline Roszada

Odp: Towarzystwo Strażnica – stowarzyszenie BIZNESOWE
« Odpowiedź #29 dnia: 23 Lipiec, 2018, 18:15 »
Piskorze?

„Badacze Pisma Świętego nie są wyznawcami żadnej religji. Towarzystwo to nie jest religijną instytucją lub stowarzyszeniem” (Strażnica 01.12 1927 s. 356 [ang. 01.11 1927 s. 324]).

„Międzynarodowe Stowarzyszenie Badaczy Pisma Świętego nie jest organizacją religijną” (Wolność dla ludzi 1927 s. 15).

To czym są?
Jaką instytucją jak nie religijną?
Biznesową?