Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jak SJ zmieniali stanowisko co do krwi - wykres  (Przeczytany 727 razy)

KaiserSoze

  • Gość
Jak SJ zmieniali stanowisko co do krwi - wykres
« dnia: 10 Czerwiec, 2018, 10:06 »
Przejrzysty timeline na angielskojęzycznej stronie AJWRB:

http://ajwrb.org/the-historical-perspective/blood-policy-timeline


Offline mav

  • Ja tu tylko sprzątam
  • Wiadomości: 1 023
  • Polubień: 5642
  • Nie sztuka się godzić, sztuką jest się wcale nie pokłócić.
Odp: Jak SJ zmieniali stanowisko co do krwi - wykres
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Czerwiec, 2018, 11:39 »
Dla osób, które miały w szkole tylko języki naszych zaborców (uwaga, tłumaczone translatorem, jakby komuś chciało się nanieść poprawki to chętnie je załączę do tego postu):

Harmonogram polityki dotyczącej krwi
Istotne wydarzenia w historii polityki dot. krwi Towarzystwa Strażnica

1/15/1892: Pierwsza wzmianka o "biblijnym spojrzeniu na krew" w Biblijnym Towarzystwie Strażnic.
Założyciel C. T. Russell uważa, że nakaz zawarty w 15 Dziejach Apostolskich był środkiem tymczasowym, mającym na celu promowanie jedności w okresie przejścia od epoki żydowskiej do Wieku Kościoła: [KJV]. "(...) Dlatego moje zdanie jest, że nie uciszamy ich, które z pośród pogan są zwrócone do Boga: 20 Ale że piszemy do nich, że powstrzymują się od zanieczyszczeń bożków, i od cudzołóstwa, i od rzeczy uduszone, i od krwi. 21 Dla Mojżesza dawnych czasów mamy w każdym mieście tych, którzy go głoszą, którzy w synagogach są odczytywani w każdy dzień szabatu".

11/15/1892: C. T. Russell potwierdza prawodawstwo dietetycznew sprawie krwi jako wiążące dla chrześcijan
"On [Jakub] dalej sugerował, aby pisać do nich tylko, że powstrzymują się od zanieczyszczeń bałwochwalców (werset 29), i od rzeczy uduszonych i od krwi - jak jeść takie rzeczy mogą stać się przeszkodami dla swoich żydowskich braci (zob. 1 Kor. 8:4-13) - i od cudzołóstwa".

4/15/1909: C. T. Russell uwagi do Dziejów Apostolskich Rozdział 15
Wyraża przekonanie, że przestrzeganie prohibicji nie "CZYNI ICH CHRZEŚCIJANAMI", lecz służyło zachowaniu ciała chrześcijan i pogan.

1919: Clayton Woodworth zostaje redaktorem czasopisma Golden Age Magazynu.
Woodworth używa czasopisma jako głosu, aby wyrazić swoją nieufność wobec zawodu lekarza i osobistych poglądów na temat nauki i medycyny - w tym dezaprobatę dla szczepień.

4/1922: Zaczął się sprzeciw Strażnicy wobec szczepień - kwiecień 1922 r.
Artykuł zatytułowany "Oszustwo szczepień" pojawia się w Golden Age.

7/29/1925: Strażnica pochwala człowieka za częste oddawanie krwi.
Artykuł w Golden Age - lipiec 1925 r.

12/15/1927: Watchtower wskazuje, że 'zakaz krwi' w Księdze Rodzaju 9:4 odnosi się do wszystkich mężczyzn.
"Niemniej jednak, dopóki rozważano jedynie "prawo dietetyczne", nie było to kwestią kontrowersyjną".

2/4/1931: Watchtower oficjalnie zakazuje szczepień, ale nie transfuzji krwi.
"Szczepienia są pogwałceniem Wiecznego Przymierza, które Bóg zawarł z Noego... Wszystkie rozsądne umysły muszą dojść do wniosku, że to nie było jedzenie krwi, że Bóg sprzeciwił się, ale było doprowadzenie krwi bestii w kontakcie z krwią człowieka".

12/25/1940: "Lekarz Heroiczny" oddaje krew.
Watchtower publikuje raport chwalący "bohaterskiego lekarza", który oddał ćwiartkę własnej krwi w nagłym wypadku.

7/1945: Watchtower oficjalnie zakazuje transfuzji krwi i produktów z krwi jako "pogańskich i donoszących od Boga".

7/1949: Artykuł "Części zamienne do ciała" opisuje przeszczepy narządów jako niepodważalne "cuda współczesnej chirurgii".

12/15/1952: Odwrócenie zakazu szczepień przez Watchtower
W liście z dnia 15 kwietnia 1952 r. oficjalnie zezwolono na szczepienia, takie jak ospa. Wielu Świadków przyjmuje je już od kilkunastu lat, a Towarzystwo wie, że szczepienia przeciwko ospie wiedeńskiej nie zawierają krwi od czasu, gdy zostało o tym powiadomione przez Świadka o nazwisku William Cetnar. Z pewnością można spekulować, że zakaz ten został oficjalnie zniesiony dopiero w 1952 roku z szacunku dla Claytona J. Woodwortha, który tak zdecydowanie sprzeciwiał się szczepieniom.

1/8/1954: Strażnica zabrania stosowania surowic krwi (frakcji)
Powiedziano nam, że wystarczająca ilość białka krwi lub "frakcji" znanej jako gamma globulina do jednej iniekcji zajmuje jedną i trzecią warstwę krwi pełnej, aby uzyskać wystarczającą ilość tego białka lub "frakcji" znanej jako gamma globulina do jednej iniekcji... jej wykonanie z krwawej krwi pełnej umieszcza ją w tej samej kategorii, co transfuzje krwi, jeśli chodzi o zakaz pobierania krwi do systemu przez Jehowę.

8/1958: Watchtower stanowi, że transfuzja krwi nie jest wykroczeniem.
Odpowiedź na "Pytania czytelników" wyjaśnia, że namaszczona siostra powinna mieć możliwość wzięcia udziału w emblematach pomnika, mimo że miała transfuzję krwi, argumentując, że jest po prostu "niedojrzała".

9/15/1958: Strażnica zatwierdza stosowanie surowic krwi jako osobistą decyzję.
Surowice krwi są OK. Ważne orzeczenie w sprawie surowic krwi, takich jak antytoksyny błonicy i gamma globuliny stwierdza, że mogą one być stosowane jako kwestia osobistej oceny.

10/15/1959: Watchtower stwierdza, że nawet własna krew nie może być przechowywana.
Krew musi być przelana, dlatego błędem byłoby usunąć własną krew, przechowywać ją, a następnie odłożyć z powrotem.

1/15/1961: Disfellowshipping stosowany do stosowania krwi lub zakazanych preparatów krwiopochodnych
Przyjmowanie krwi lub zakazanych preparatów krwi podlega karze disfellowshipping.

1/15/1961: Strażnica pozwala na dawstwo narządów z pobudek sumienia.
Strażnik wycofuje stanowisko, że przeszczepy narządów są formą "kanibalizmu" i pozwala na dawstwo narządów z pobudek sumienia.

1/15/1961: Strażnica twierdzi, że cechy osobowościowe są przenoszone we krwi.
Watchtower twierdzi, że cechy osobowości, w tym impulsy, takie jak chęć popełnienia morderstwa lub samobójstwa, są przenoszone we krwi.

2/15/1963: Strażnik wycofuje zatwierdzenie surowicy krwi.
Surowice krwi są teraz znowu zakazane, obalając orzeczenie Watchtower z 1958 roku. Jakikolwiek ułamek krwi jest obecnie uważany za składnik odżywczy i zabroniony. Orzeczenie to nie ma jednak zastosowania do szczepionek, które pozostają kwestią sumienia.

11/15/1964: Strażnica tworzy kolejną "twarzą w twarz", zatwierdzającą surowice krwi.
Zaledwie 21 miesięcy po swoim ostatnim odwróceniu, Strażnica ponownie zmienia swoją pozycję, zatwierdzając surowice krwi! Jest to czwarte całkowite odwrócenie tendencji w ciągu siedmiu lat. Lekarze świadkowie mogą jednak podawać transfuzje pacjentom niebędącym Świadkami.

7/1966: Strażnica odnosi się do transfuzji krwi jako do "kanibalizmu".
Strażnica opisuje transfuzję krwi jako formę "kanibalizmu".

11/15/1967: Zegarek odwraca pozycję, zakazuje przeszczepiania narządów jako "kanibalizmu".
W innym całkowicie odwrotnym kierunku, Watchtower stwierdza, że przeszczepy narządów są również "kanibalizmem". Obecnie zdecydowanie zniechęca się do dawstwa narządów.

3/1971: Strażnica twierdzi, że serce jest połączone z mózgiem i tworzy motywy emocjonalne.
Watchtower twierdzi, że serce jest nie tylko pompą, ale połączone z mózgiem poprzez nerwy i jest rzeczywistym organem, w którym dosłownie kształtują się uczucia, motywacje, pragnienia i emocje.

6/1974: Zegarek odwraca pozycję (ponownie) na surowicy krwi.
Kolejne całkowite odwrócenie surowic krwi: są one po raz kolejny sprawą, którą należy pozostawić indywidualnemu sumieniu, choć artykuł wydaje się je zniechęcać.

2/22/1975: Zasady działania Strażnicy przeciw leczeniu hemofilii czynnikami osoczowymi
Watchtower stwierdza, że prawdziwi chrześcijanie, słuchając nakazu Biblii, aby wstrzymać się od głosu we krwi, nie używają czynników plazmowych w leczeniu hemofilii.

6/22/1975: Watchtower quiety odwracają pozycję w leczeniu hemofilii czynnikami osoczowymi.
Zaledwie cztery miesiące po podjęciu decyzji przeciwko wykorzystaniu czynników plazmowych w leczeniu hemofilii, Watchtower odwraca swoją pozycję. Organ nadzorujący decyduje, że frakcje krwi w przypadku hemofiliaków są dopuszczalne z pobudek sumienia. Na początku lat 70. Świadkom mówi się, że mogą zgodzić się na jednorazowe leczenie. Osobom dzwoniącym do Towarzystwa po 11 czerwca mówi się, że mogą podjąć osobistą decyzję, czy skorzystać z czynników VIII i IX. Polityka ta nie stanie się oficjalna przez kolejne trzy lata, najwyraźniej dlatego, że organ zarządzający nie chce się tak szybko oficjalnie odwrócić. Z tymi, którzy napisali o wykorzystaniu czynników VIII i IX, kontaktuje się bezpośrednio społeczeństwo. Nie można skontaktować się z osobami, z którymi rozmawia się przez telefon, a które prawdopodobnie umrą.

1977: Watchtower publikuje świadkowie Jehowy i pytanie o krew.
Broszura "Blood" Watchtower opisuje transfuzje krwi jako przeszczepy organów i nalega, aby rodzice stanowczo odmawiali transfuzji krwi dla swoich dzieci.

6/15/1978: Strażnica oficjalnie zmiękcza pozycję w surowicy krwi.
Watchtower stwierdza, że surowice krwi nie są metodą "podtrzymywania życia". Hemofiliacy obecnie oficjalnie dowiadują się, że mogą wyrazić zgodę na leczenie składnikami krwi lub frakcjami krwi. Gdyby zadzwonili do Towarzystwa, nauczyliby się tego już trzy lata wcześniej; gdyby nie zadzwonili, prawdopodobnie już nie żyli. Watchtower mówi również, że Świadkowie mogą korzystać z urządzeń sercowych, pod warunkiem, że są one zalane płynami niezalającymi krwią.

1980: Stowarzyszenie tworzy "Szpitalne Komitety Łącznikowe" ("HLC") na terenie całego kraju.
Powstają setki Szpitalnych Komitetów Łącznikowych, które otrzymują instrukcje i listy współczujących lekarzy; będą one starały się omijać lekarzy lub agencje pomocy społecznej, które starają się interweniować na rzecz nieletnich.

3/15/1980: Kolejne odwrócenie, tym razem w odniesieniu do przeszczepów narządów
Otrzymując "nowe światło" na przeszczepy narządów, Strażnik odwraca swoje stanowisko, stwierdzając, że nie są one "kanibalizmem" i starsi nie powinni podejmować działań sądowych przeciwko Świadkowi, który je przyjmuje.

6/22/1982: Strażnica rozróżnia "główne" i "drobne" składniki krwi
Towarzystwo wprowadza fikcję prawną "głównych" i "pomniejszych" składników krwi. "Dopuszcza się produkty "mniejszościowe"; produkty "większościowe" są zabronione. Hemodilution is listed as objectionable.

5/15/1984: Strażnica niechętnie umożliwia przeszczep szpiku kostnego.
Przeszczep szpiku kostnego jest omawiany jako kwestia sumienia, ale wydaje się zniechęcać do jego stosowania.

9/1984: Watchower odrzuca nauczanie, że serce jest dosłownie zaangażowane w myślenie.
Watchower po cichu odrzuca swoją naukę, że dosłowne serce jest odpowiedzialne za uczucia, motywacje, pragnienia i emocje.

6/15/1985: Strażnica wykorzystuje rosnącą epidemię AIDS do wspierania polityki krwi.
Strażnik wykorzystuje epidemię AIDS jako dowód mądrości stanowiska Towarzystwa w sprawie krwi.

10/8/1988: Watchower powołuje się na AIDS w celu uwiarygodnienia polityki dotyczącej krwi.
Strażnik twierdzi, że jego polityka uchroniła Świadków Jehowy przed AIDS. Przyznając, że około 10.000 Amerykanów z ciężką hemofilią zostało zarażonych, nie wspomina się o tym, że osoby te zostały zarażone z powodu leczenia czynnikami VIII i IX, które znajdują się na liście zatwierdzonych przez Watchtower od co najmniej dziesięciu lat, a tym samym pozycja Towarzystwa w rzeczywistości nie zapewniała żadnej ochrony dla Świadków hemofilii.

3/1989: Dopuszczalne niektóre śródoperacyjne transfuzje autologiczne
Wydaje się, że Towarzystwo otwiera drzwi dla niektórych wewnątrzoperacyjnych transfuzji autologicznych. Choć nie jest to wymienione z nazwy, sugeruje się, że dozwolone jest stosowanie technik odstraszania.

3/1991: Zachęcamy świadków do prób odpowiedzi na pytania sędziego.
Świadkowie Jehowy są pouczani, co mają mówić i zachęcani do prób odpowiedzi, których udzielą, jeśli zostaną zapytani przez sędziego.

10/15/1992: Strażnica zaleca, aby nie martwić się o dodatki do krwi w żywności.
Strażnik mówi, że nie trzeba się martwić, czy jedzenie zawiera krew, chyba że istnieją uzasadnione powody, by podejrzewać, że tak jest.

5/22/1994: Świadkowie młodzi, którzy zginęli z powodu odmowy przyjęcia krwi w czasopiśmie Awake!...
Stowarzyszenie publikuje artykuł "Młodzi, którzy stawiają Boga na pierwszym miejscu" zawierający zdjęcia i historie młodych Świadków, którzy zginęli w wyniku zakazu krwi.

12/8/1994: Awake! wysuwa nieprawdziwe twierdzenia dotyczące wcześniejszego stanowiska w sprawie współczynnika RH.
Odnosząc się do czynnika RH z surowicy krwi, Awake! twierdzi, że "to czasopismo i jego towarzysz konsekwentnie komentują tę sprawę". W rzeczywistości, zastrzyk RH był całkowicie zakazany przez Watchtower Society do 1974 roku i był przynajmniej zniechęcony do 1978 roku.

8/1995: Stowarzyszenie wyraża zgodę na pewne zastosowanie "oszczędzających komórki" ostrej Normalnej Rozcieńczalności Normalnej.
W ramach procesu ostrej Normalnej Hemodilacji (ANH) świadkowie mogą teraz otrzymać transfuzję krwi z powrotem do siebie, pod warunkiem że jest ona wykonywana przy użyciu procedury autologicznego ratowania krwi ("oszczędzania komórek") i polega na "krótkim" przechowywaniu krwi poza ciałem.

1997: Watchtower Society zezwala Świadkowi Jehowy w Australii na przyjmowanie transfuzji białych ciałek krwi.
Stowarzyszenie Strażników pozwala Świadkowi Jehowy w Australii zaakceptować nową terapię polegającą na transfuzji białych ciałek krwi, które nadal są wymienione przez Strażnik jako niedozwolony preparat krwi. Procedura ta nazywana jest "autofranftingiem", który brzmi bardziej jak przeszczep niż transfuzja.

2/15/1997: Strażnica zachęca starszych do łagodzenia jędrności miłosierdziem w kontaktach z przestępcami transfuzji krwi.
Starsi zachęcali do pomocy i zapewnienia zrozumienia dla tych, którzy zaakceptowali transfuzje krwi. W sprawach sądowych starsi będą pamiętać, że miłość jest kręgosłupem chrześcijaństwa, i będą łagodzić twardość z miłosierdzia.

23/1997: Ruch reformatorski zaczyna się organizować
Członek organu nadzorczego Dan Sydlik nie odpowiedział na apel o pomoc w reformie kwestii krwi. 23 lutego ukaże się strona internetowa Nowe Światło we Krwi.

6/1997: Zostaje utworzony AJWRB.
Grupa ośmiu członków HLC oraz garstka innych starszych Świadków Jehowy regularnie komunikuje się ze sobą. W czerwcu rodzi się AJWRB.

1998: przyspieszenie tempa reformy krwi
Ostatni zarzut kierowany jest bezpośrednio do Rady Administracyjnej w marcu. Główne czasopisma medyczne zaczynają skupiać uwagę na ruchu na rzecz reformy krwi wśród Świadków Jehowy, a kontrowersje etyczne narastają. Zaczynają się pojawiać obcojęzyczne wersje "New Light on Blood".

1999: AJWRB organizuje pierwsze duże wystawy medyczne.
AJWRB organizuje pierwszą dużą wystawę medyczną na konferencji American College of Emergency Physicians w Las Vegas, w stanie Newada.

2000: Stowarzyszenie Watchtower zastępuje dysfellowshipping transferów "dysocjacją".
Wiosną nadzorcy obwodów w Stanach Zjednoczonych otrzymują list od Watchtower Society. Dążąc do uniknięcia ewentualnych procesów sądowych, Stowarzyszenie zaleca nadzorcom obwodów, aby kierowali lokalnymi władzami starszych, aby nie zniechęcać nikogo, kto akceptuje transfuzje krwi. Jeśli ich zachowanie stanie się znane, a zostaną oni uznani za skruszonych, zostaną uznani za "dysocjowanych".

2/2000: Diagram AJWRB ilustruje politykę Watchtower, która w zasadzie pozwala na wykorzystanie 100% krwi.
W lutym AJWRB publikuje nowy diagram ilustrujący zrewidowaną politykę Watchtower, która w zasadzie pozwala na wykorzystanie 100% krwi w postaci frakcjonowanej.

6/15/2000: Strażnica pozwala na wszystkie frakcje "pierwotnych składników krwi".
W czerwcu Watchtower Society zapoczątkowało szeroko zakrojone reformy swojej polityki krwi: "Jeśli chodzi o ułamki któregokolwiek z głównych składników, każdy chrześcijanin, po uważnej i modlitewnej medytacji, musi sumiennie zdecydować o sobie.
Daje to członkom podstawy do przyjęcia roztworów hemoglobiny przenoszącej tlen. Wkrótce pojawią się doniesienia z mediów potwierdzające nową politykę dotyczącą hemoglobiny. We wrześniu okaże się, że WTS zezwoli na stosowanie hemoglobiny bydlęcej.

10/2000: AJWRB jest gospodarzem wystawy Amerykańskiego Stowarzyszenia Anestezjologów.
W październiku w AJWRB odbędzie się duża wystawa na zjeździe Amerykańskiego Stowarzyszenia Anestezjologów w San Francisco.

10/2000: Dziennik Etyki Lekarskiej [/i] rzuca światło na etykę medyczną Strażnicy.
W październiku czasopismo Journal of Medical Ethics publikuje, co oznacza miażdżącą porażkę pozycji Strażnicy w środowisku etyki medycznej. Te przełomowe artykuły otwierają drzwi dla większej społeczności medycznej.

2001: BMJ publikuje "Bioetyczne aspekty ostatnich zmian polityki odmowy przyjęcia krwi przez Świadków Jehowy".
W styczniu British Medical Journal (BMJ ) publikuje artykuł "Bioetyczne aspekty ostatnich zmian polityki odmowy przyjęcia krwi przez Świadków Jehowy". Artykuł jest publikowany online, a szeroko zakrojona debata szybko odbywa się w ramach systemu publikacji BMJ szybkiego reagowania.

6/15/2004: Watchtower informuje JWs, że zezwala się na stosowanie hemoglobiny.
15 czerwca Watchtower rozbudowuje artykuł z 15 czerwca 2000 roku. Po raz pierwszy ranga i plik Świadkowie Jehowy dowiadują się, że największy pojedynczy składnik krwi (hemoglobina) jest obecnie dozwolony jako przedmiot osobistego wyboru. (Osoby mające dostęp do poufnych informacji oraz członkowie AJWRB wiedzą o tym od czterech lat). JW's stosowali poliheme i hemopur, jeśli były one dostępne również w badaniach klinicznych).

8/2010: Wyjaśniono faktyczną politykę dotyczącą krwi (Video).
Dan Clark, były Świadkiem Jehowy, wyjaśnia tło polityki krwi Strażnika, "kart krwi" noszonych przez JWs oraz niezrozumienie "wstrzymywania się od głosu".

6/21/2012: Watchtower produkuje popychacze wideo do chirurgii "bez krwi
Produkcja wideo Watchtower Society z udziałem lekarzy i naukowców w celu wsparcia ograniczonej lub bezkrwawej operacji.
« Ostatnia zmiana: 10 Czerwiec, 2018, 11:44 wysłana przez mav »


Offline Roszada

Odp: Jak SJ zmieniali stanowisko co do krwi - wykres
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Czerwiec, 2018, 12:32 »
Jednego nie mają z 1936 r., bo nie było w ang. w USA, a w Europie było:

„Transfuzja krwi jest dzisiaj już w codziennym użyciu i przy stosowaniu jej nie ma obawy wypadków, których przyczyny przez długi czas nie można było odkryć (...) Wielu ludzi mogłoby czuć pewną instynktowną odrazę do takiej operacji w swoim rodzaju makabrycznej. Ale kiedy się nad tym spokojnie zastanowimy, dojdziemy do wniosku, że jest to wynalazek mogący oddać ludzkości wielkie usługi. Krew jednego zmarłego może ratować życie kilkunastu umierającym. Ten jedynie wzgląd powinien już przekonać wszystkich do tego rodzaju operacji, która w istocie swojej nie ma nic zdrożnego” (Nowy Dzień (New Day), No. 3, 1936 p. 48, art. pt. Krew zmarłego ratuje życie umierającym).
Brak angielskiego odpowiednika.
Tłum.
"Blood transfusion is today in everyday use and there is no fear of accidents that could not be discovered for a long time (...) Many people would feel a certain instinctive disgust for such a macabre operation. But when we calmly think about it, we conclude that it is an invention that can give humanity great services. The blood of one deceased can save the lives of a dozen or so others. This only consideration should convince everyone for this kind of operation, which in its essence has nothing wrong. "(New Day), No. 3, 1936 p. 48, article entitled The blood of the deceased saves the life of the dying).

Skan tu:

Zachwalanie transfuzji krwi przez Świadków Jehowy
http://www.piotrandryszczak.pl/vademecum/czy-swiadkowie-jehowy-sa-kompetentni-w-orzekaniu-o-transfuzji-krwi-dodatek-c-rozne-opinie-swiadkow-jehowy-na-temat-lecznictwa.html

Poślijcie im, niech wiedzą. :)
Przyczynimy się do rozwoju ich zestawienia.
Nie wiem czy było to w innych Złotych Wiekach europejskich, ale nasz Nowy Dzień to podał.

Później popatrzę na inne
« Ostatnia zmiana: 10 Czerwiec, 2018, 12:35 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Jak SJ zmieniali stanowisko co do krwi - wykres
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Czerwiec, 2018, 14:25 »
Oto inne fragmenty, których w USA nie znają, bo było tylko w europejskich Złotych Wiekach:

„Zdrowemu koniowi zaszczepia się niewielką ilość bakterji [lasecznik] błonicy (...) Wówczas otwiera mu się żyłę szyjową i upuszcza litr krwi lub więcej. Krew tę sterylizuje się [wyjaławia] i należycie przygatawia, poczem wstrzykuje się małą dawkę jej dziecku choremu na błonicę z takim skutkiem, że szybko następuje wyzdrowienie” (Złoty Wiek 15.12 1925 s. 301 [ang. 22.04 1925 s. 455]). - Ten fragment powinni znać, bo jest w ang.

„Dziwne skutki transfuzji krwi
Z Londynu donoszą o bardzo ciekawym wypadku zupełnej zmiany cech charakterystycznych osoby, której uratowano życie przez transfuzję krwi.
Niejaka Nellie Webben, żona pewnego oficjalisty z Sheffieldu, zachorowała tak ciężko, że jedynym środkiem uratowania życia chorej było przelanie do jej żył krwi innej osoby. Usługę tę oddał chorej jeden z lekarzy szpitalnych, człowiek wysoce i wszechstronnie wykształcony.
Operacja ta istotnie przywróciła pacjentce zdrowie, jednocześnie wszakże ujawnił się u niej, a dodać należy, że pacjentka liczy już lat 40 i jest kobietą prostą, bez wykształcenia, nagły pociąg do literatury, poezji i archeologji, który rozwinął się tak dalece, że była chora, do której żył zastrzyknięto krew wysoce wykształconego lekarza, zabrała się do pióra, a utwory jej ukazały się na łamach kilku dzienników. Teraz zaś oświadcza, że czuje wprost nieprzeparty pociąg do studjowania medycyny” (Złoty Wiek 15.05 1932 s. 159).

„Elektryczne serce do przetaczania krwi
Na ostatniem posiedzeniu paryskiego Towarzystwa lekarskiego zademonstrował dr. Bécart swój najnowszy aparat do transfuzji krwi.
Aparat ten różni się tem od dotychczasowych, że jest popędzany elektrycznie. Funkcjonuje on zupełnie analogicznie jak żywe serce, naśladując do złudzenia ssąco-tłoczącą akcję serca ludzkiego. Przy użyciu tego aparatu nie trzeba krwi mieszać z żadnym płynem (jak to dotąd przeważnie trzeba było robić) i cały zabieg przetoczenia krwi odbywa się bardzo szybko i składnie, nie stanowiąc żadnego urazu dla narządu krążenia człowieka chorego, któremu wlewa się krew.
Aparat funkcjonuje tak precyzyjnie i tak uderzająco odpowiada akcji serca, że wykres graficzny jego rytmiki odpowiada zupełnie ściśle wykresowi akcji serca. Demonstracja dra Bécarta spotkała się z żywem zainteresowaniem paryskiego Towarzystwa lekarskiego” (Złoty Wiek 15.06 1933 s. 185).

   „Uratował 500 chorych, udzielając im 250 litrów własnej krwi
Niecodzienny jubileusz obchodził w Pradze niejaki Zygfryd Paulus, który już 500 razy użyczał swej krwi do transfuzji. Ludzi, którzy dobrowolnie ofiarują swą krew dla ratowania ciężko chorych, jest niewielu. (...) Zygfryd Paulus, opowiada z dumą, iż z 500 pacjentów, którym zastrzyknięto jego krew, 499 zdołano uratować. Jeden tylko samobójca, który postrzelił się w okolice serca, umarł wskutek odniesionej rany” (Złoty Wiek 01.12 1934 s. 11).Offline rzeski

Odp: Jak SJ zmieniali stanowisko co do krwi - wykres
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Czerwiec, 2018, 14:36 »
Toż to dyskoteka z migającymi światełkami a nie coraz jaśniejsze (wg. Biblii) światło. Poza tym światło miało być coraz jaśniejsze a nie coraz nowsze,niby szczegół ale różnica kolosalna.