Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czaiłem się między ścianą a sufitem - dyskusja nt. artykułu w GW  (Przeczytany 22308 razy)

Offline Robert

W czwartek 27 sierpnia w Dużym Formacie (Gazeta Wyborcza) pojawi się reportaż pt. „Czaiłem się między ścianą a sufitem” opisujący problem pedofilii w organizacji świadków Jehowy w Polsce. Zapraszam do lektury.

18 sierpnia dostałem informację z Biura Rzecznika Praw Dziecka:

„Zgodnie z Art. 304 Kodeksu postępowania karnego, każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomienia prokuratora lub Policji.

Informuję, że w dniu 18 sierpnia 2015 r. Rzecznik Praw Dziecka, zgodnie z kompetencjami, przekazał materiały otrzymane od Zgłaszającego do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście, celem wykorzystania służbowego.”

Sprawa jest obecnie w prokuraturze: http://www.warszawa.po.gov.pl/pl/page/single ubsection/5/alias/prokuratura_rejonowa_warszawa-srodmiescie.html
Wybieram się do prokuratury w poniedziałek zanieść materiały zebrane podczas pracy nad tekstem. W linku powyżej są namiary, telefon, można umówić się osobiście z prokuratorem w każdy poniedziałek. Jeśli ktoś z Was dysponuje jakimikolwiek informacjami, które uważa za pomocne w sprawie bardzo proszę zgłaszać, można również mailowo: prokuratura.srodmiescie@po.warszawa.gov.pl

Jest już jedna osoba chętna zeznawać pod nazwiskiem, jeśli pojawią się nowe osoby tym lepiej. Byłoby dobrze, gdyby w Polsce stało się to co w Australii. Teraz zrobiliśmy pierwszy krok.

Dziękuję bardzo za pomoc bohaterkom i bohaterom reportażu, Stowarzyszeniu Wyzwoleni, Stanisławowi Chłościńskiemu, forumowiczom z watchtower-forum.pl – szczególnie moderatorom i WTS Archive.

Odnośniki:

- Pełna treść artykułu na forum
- Artykuł na stronie Gazety Wyborczej
- Materiały źródłowe - listy, podręcznik dla starszych zboru
- Lista materiałów propagandowych jw.org w sprawie pedofilii

M: Dodałem odnośniki
« Ostatnia zmiana: 29 Sierpień, 2015, 19:29 wysłana przez M »


Offline gedeon

Dziękuje Robercie, to wielka sprawa, wspólnymi siłami można wiele osiągnąć.

Jest to takie nasze małe Waterloo.....a być może też czubek góry lodowej. Jesteśmy gotowi do starcia.
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień, 2015, 14:59 wysłana przez gedeon »


Offline M

Super sprawa, dzięki wielkie Robert za pracę włożoną w nagłośnienie tego zjawiska u nas w Polsce. Już słyszałem od ŚJ że "bracia niepotrzebnie zajmują się sprawami nie dotyczącymi naszego podwórka". Teraz nie będą mieli takiej wymówki. Żeby tylko Nadarzyn nie zorganizował akcji wykupienia całego nakładu :D.

Nie kupuję nigdy papierowych gazet, ale tym razem zrobię wyjątek ;).


Offline gedeon

Treść pisma które skierowałem w dniu 17 sierpnia 2015 roku do Rzecznika Praw Dziecka w Warszawie.

Centrum Edukacji i Obywatelskich
Inicjatyw Społecznych

                                                                                       Rzecznik Praw Dziecka
                                                                       Dyrektor Zespołu Spraw Rodzinnych i Nieletnich
                                                                                      Ewelina Rzeplińska-Urbanowicz
 

                                                           Szanowna Pani Dyrektor
Odpowiadając na pismo z dnia 17 sierpnia 2015 roku syg. ZSR.441.2371.2015.KT, stwierdzam, ze nie było moją intencją szukanie i wskazywanie przestępcy pedofila. Przekazałem Rzecznikowi Praw Dziecka komplet dokumentów z których wynika, ze może być zagrożony interes prawny dzieci które są członkami wyznania „Świadkowie Jehowy w Polsce”. Członkiem tego wyznania zostaje każda osoba bez względu na wiek, która zostaje prawidłowo ochrzczona, (art.73 Statutu ŚJ w Polsce) Zdarzają się przypadki chrztu siedmiolatków. Ochrzczone dzieci, po naruszaniu sztywnych zasad tego Związku Wyznaniowego, zostają poddani osądowi Komitetu Sadowniczego, na takich samych zasadach jak dorośli. Tym samym wyczerpuje to znamiona naruszania prawa dziecka.
Sytuacja dzieci w związku wyznania Świadkowie Jehowy nie jest łatwa. Muszą pogodzić oczekiwania swoich kolegów i koleżanek w szkole oraz współwyznawców, w tym rodziców, którzy to często kierują się bardziej nakazami i zakazami Organizacji niż dobrem własnego dziecka, tym samym powodując odcięcie od społeczeństwa.
Warto tutaj zwrócić uwagę na stosunek Świadków Jehowy wobec transfuzji krwi, gdzie mimo zagrożenia życia jest ona zakazana. Aczkolwiek zakaz ten nie ma żadnego biblijnego uzasadnienia lecz jest restrykcyjny i wymusza pewne zachowanie rodziców wobec dzieci. Narusza to prawo dziecka do zycia.
Znamienne jest też podejście rodziców do edukacji własnego dziecka, które uznawane jest za nieistotne i niepodobające się Jehowie. Dlatego zniechęca się młodzież do dalszego kształcenia.
Ponadto budząca największy niepokój jest postawa wobec pedofilii. Ciało Kierownicze, przywódcy duchowi Świadków Jehowy, kierując się wersetami Biblii uważają, że jakiekolwiek oskarżenia można stawiać wobec drugiej osoby, gdy mamy zeznania dwóch świadków lub gdy oskarżony dwukrotnie dopuści się tego samego przestępstwa wobec dwóch różnych osób. W aktach pedofilskich trudno oczekiwać drugiego świadka. Zdarza się, że w przypadku zgłoszenia molestowania dziecka Starsi Zboru konfrontują ofiarę z jego agresorem, żądając nawet, by ofiara wybaczyła swojemu agresorowi. Co więcej pedofilia traktowana jest w kategoriach grzechu i podlega wyłącznie ocenie doktryny biblijnej, a nie jako przestępstwo, które oceniane jest przez Kodeks Karny i natychmiastowo powinno podlegać zgłoszeniu odpowiednim organom.
Dla lepszego zobrazowania powyższych spostrzeżeń dołączamy do niniejszego maila instrukcje dla Starszych Zboru oraz listy, kierowane do nich przez Ciało Kierownicze, instruujące jak należy postępować w przypadkach zgłoszenia pedofilii czy przyjęcia transfuzji krwi przez małoletniego wyznawcę oraz wskazówki co do wykształcenia. Dołączamy również tłumaczenie artykułu Johna Cedarsa, gdzie w odniesieniu do doktryn wyznania Świadków Jehowy, omawia on ich podejście do pedofilii.
Mamy nadzieję, że załączone materiały pozwolą Państwu spojrzeć szerzej na problem dzieci Świadków Jehowy
                                                       Stanisław Chłościński
                                                                Lider Ruchu                                                 
                                      Centrum Edukacji i Obywatelskich Inicjatyw Społecznych
                                                           

« Ostatnia zmiana: 12 Listopad, 2017, 23:44 wysłana przez gedeon »


Offline gedeon

Duży Format

Dlaczego świadkowie Jehowy nie ujawniają pedofilów?
-
 Mieszkałem w Lesznie. Dziadek wychodził ze mną do łazienki, niby pomóc się załatwić - opowiada Waldek, były świadek Jehowy, który dziś ma 44 lata. - Tylko jakoś strasznie długo to zawsze trwało. Miałem cztery lata. Gwałcił dłonią, narzędziami. Przykładał mi do gardła długą finkę. Pamiętam odbicie swojej twarzy w lustrze.
Starszym zboru zostałem, gdy miałem 24 lata, byłem jednym z najmłodszych w Polsce. Gdy w zborze pojawia się pedofil, trzeba powiadomić Dział Prawny w Nadarzynie i on przejmuje sprawę. Starsi czują się zwolnieni z odpowiedzialności. Ten system chroni pedofilów, zamyka usta ofiarom. Mówię to, bo chcę, by organy państwowe zareagowały, prześwietliły akta organizacji.
Przeszedłem terapię. Z grupy zapamiętałem 19-letnią dziewczynę, wykorzystywaną przez rodzonego brata, świadka Jehowy, starszego zboru. Zgłosiła to rodzicom, starszym zboru, napisała do Biura Oddziału w Nadarzynie. Słowo przeciwko słowu. Z soboty na niedzielę był u niej w nocy, gwałcił, w niedzielę rano wygłaszał wykład. Nadzorca zboru, brat Gerard, mówił, że sprawy trzeba zostawić Jehowie. W końcu zakazano jej o tym mówić, bo zostanie wykluczona.

Czy w zborze świadków Jehowy istnieje praktyka ukrywania przestępstw seksualnych? Wstrząsający reportaż Roberta Rienta jutro w DF


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 4 382
  • Polubień: 10448
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Nie kupuję gazet, ale jutro kupię kilka egzemplarzy GW. Już nawet wiem komu je podrzucę ;D
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline M

Jest już pierwszy film (albo zajawka filmu) do reportażu:

http://wyborcza.pl/12,82983,18451815.html

Oczywiście nie mogłem powstrzymać się od dania komentarza pod artykułem. Jeśli się podoba to kliknijcie łapkę w górę ;D.

Po wpisaniu tytułu w Google wyskakuje strona wyborczej na której jest już link do artykułu, ale niestety nieaktywny: http://i.imgur.com/jW2U2eX.png
« Ostatnia zmiana: 26 Sierpień, 2015, 16:25 wysłana przez M »


Offline gedeon

No to poszły konie po betonie.


Offline M

Artykuł jest już dostępny do przeczytania: http://wyborcza.pl/duzyformat/1,147367,18627719,dlaczego-swiadkowie-jehowy-nie-ujawniaja-pedofilow.html

PS. Pod tym artykułem też jest mój komentarz, wiecie co z nim zrobić ;D.
« Ostatnia zmiana: 26 Sierpień, 2015, 19:33 wysłana przez M »


Offline Panter

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 55
  • Polubień: 62
  • urodzony w "Prawdzie"
Artykuł jest już dostępny do przeczytania: http://wyborcza.pl/duzyformat/1,147367,18627719,dlaczego-swiadkowie-jehowy-nie-ujawniaja-pedofilow.html

PS. Pod tym artykułem też jest mój komentarz, wiecie co z nim zrobić ;D.

Dzięki, niemniej będę musiał poczekać do juta bo ...
Cytuj
Wyczerpałeś już limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu

Chyba, że warto wrzucić cały art. na forum, żeby zawsze był dostępny.? 


Offline gedeon

Mocny artykuł......zapodawajcie go po całym necie.


Offline Córka Weterana

Artykuł jest już dostępny do przeczytania: http://wyborcza.pl/duzyformat/1,147367,18627719,dlaczego-swiadkowie-jehowy-nie-ujawniaja-pedofilow.html

PS. Pod tym artykułem też jest mój komentarz, wiecie co z nim zrobić ;D.

Przeczytałam artykuł i cała się trzęsę.
Nie wiem, co powiedzieć :(
Zmarnowałam 29 lat swojego życia.


Offline M

Pełna treść artykułu dla tych, których Gazeta Wyborcza blokuje: TUTAJ
« Ostatnia zmiana: 28 Sierpień, 2015, 09:06 wysłana przez M »


Offline Linia

Czytając ten artykuł, sama się zszokowałam.. Te historie są przerażające.


Offline Estrella Despierta

Mocny artykuł......zapodawajcie go po całym necie.

Już jest na moim fejsie z nazwiskiem!!!!
Jutro ide na miasto z ulotkami i gazetą!! Skończyło się! Dosyć milczenia! Niech się dzieje co chce....